úterý 21. února 2012

Vědecký výkon FPR - když se stavebnice rozebere na součástky

K napsání tohoto příspěvku mne ponouklo vystoupení Jakuba Siváka v České televizi, při kterém hájil vědecký výkon Fakulty právnické ZČU a říkal např. „Co se vědecké činnosti týče, tak tu lze rovněž dohledat ve veřejných datech… To, že je dostatečná, soudím podle toho, že každá ta vědecká publikace dostává jakýsi počet rivových bodů, a pokud si uděláme tabulku počtu těch bodů právnických fakult v České republice, tak my jsme předposlední, jsme třetí, čili nejsme poslední.

Předně, vědecká činnost není jen RIV. V této databázi se shromažďují údaje o tom, jaké vědecké výstupy se vytvořily za veřejné peníze (poskytnuté buď za určitým účelem – podpoření konkrétního projektu, nebo poskytnuté v rámci tzv. institucionální podpory). Počet bodů v RIVu je určitě možným kritériem, ale ne jediným a musí se s ním zacházet opatrně hned z několika důvodů. Tím hlavním je zpoždění, s jakým se počty bodů ukazují. Pokud letos (v roce 2012) fakulta získala 4.125,821 bodu, jsou to body za výsledky uplatněné v letech 2006-2010. Vím, s jakým úsilím jsme zejména v letech 2008-2009 zpětně plnili databázi, abychom se de facto z nuly dostali až na tuto hranici. Nevím, jak to bude vypadat, až se započítají výsledky za rok 2011, ale je zajímavé, že v nyní hodnocených letech fakulta v univerzitním systému eviduje postupně 113, 132, 130, 151 a 161 výstupů. V roce 2011 však pouze 55.

Dalším podstatným ukazatelem vědecké činnosti je počet vědeckých grantů. Podívejme se např. do databáze Grantové agentury ČR. Za posledních pět let. Není překvapením, že na čele je PF UK, která měla od roku 2008 v součtu 12 podpořených projektů s celkovou přiznanou částkou čítající cca 12 milionů Kč (částku nelze přesně určit, protože v některých projektech figurovaly spolupříjemci). Druhou nejúspěšnější je PF UPOL, která má podpořeno 11 projektů celkovou částkou přes 6,5 milionu Kč. Na třetím místě je PF MUNI s 9 projekty a částkou 4,7 milionu Kč. FPR ZČU sice získala jeden projekt, ale přišla o něj ve propěch PF UPOL, tudíž si může započíst pouze částku 768 tisíc Kč (za jediný rok, kdy se na ní projekt řešil). Je evidentní, že v tomto ohledu Plzeň značně pokulhává na obě nohy a jak vyplývá i z odůvodnění Akreditační komise, na fakultě není ani zjevná snaha toto napravit, neboť počet grantových žádostí klesá. 

Srovnávat vědeckou činnost je ošidné, ale trend je na FPR, bohužel, zřejmý.

Žádné komentáře:

Okomentovat